Stosowanie aparatu ortodontycznego ma na celu wyeliminowanie wad zgryzu, które nie tylko stanowią problem estetyczny ale również mogą mieć zły wpływ na prawidłowy rozwój mowy czy kształtu twarzy.

Wizyta u ortodonty ma na celu zaplanowanie leczenia oraz wybór odpowiedniego rodzaju aparatu ortodontycznego.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?

Z leczenia wad zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego może skorzystać osoba w każdym wieku. Po zdiagnozowaniu wady zgryzu, należy udać się do gabinetu ortodontycznego aby specjalista mógł ocenić stan uzębienia oraz zaproponować dalsze leczenie. Aparaty ortodontyczne mogą być z powodzeniem stosowane zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Nie jest również prawdą stwierdzenie, że noszenie aparatu ortodontycznego przez dorosłych mija się z celem, ponieważ jest już za późno na skorygowanie wady zgryzu. Wiek nie ma wpływu na skuteczność leczenia ortodontycznego – może go jedynie nieco wydłużyć.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Sposób działania aparatu ortodontycznego pozwala na stopniowe regulowanie wady zgryzu pacjenta. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej budowie aparatu ortodontycznego. Składa się on z takich elementów jak:

– pierścień (umieszczany na szóstkach),
– rurka na trzonowcu (nakładana na szóstki i siódemki – umożliwia higienę jamy ustnej bez wywoływania dyskomfortu u pacjenta),
– zamki metalowe (przykleja się je do zębów specjalnym klejem i nakłada na nie kolorowe gumki stanowiące uatrakcyjnienie wizualne noszonego aparatu),
– łuk (jego zadaniem jest rozpychanie zębów),
– elastyczna ligatura (jego zadaniem jest utrzymanie łuku w zamkach metalowych),
– haczyki na zamkach (pozwalają na mocowanie różnych dodatków – takich jak np. sprężynka),
– sprężynka (element dodatkowy umożliwiający szybsze i skuteczniejsze rozpychanie zbyt blisko ułożonych zębów).

Etapy leczenia aparatem ortodontycznym

Proces leczenia ortodontycznego składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest konsultacja ortopedyczna oraz przedstawienie etapu leczenia ortopedycznego. W następnym etapie następuje założenie aparatu ortodontycznego. W kolejnym etapie mają miejsce regularne wizyty kontrolne mające na celu sprawdzanie postępów i nanoszenie ewentualnych poprawek. Przedostatnim etapem leczenia ortodontycznego jest zdjęcie aparatu. Po nim następuje ostatni etap, czyli retencja i utrwalanie leczenia. Szczegółowe informacje na temat etapów leczenia ortodontycznego znajdziemy na stronie Soldent.pl.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *