Szukasz zawodu z przyszłością? Postaw na studia dietetyczne. Jeszcze nigdy na rynku nie było aż tylu ofert pracy dla dietetyków. Rośnie nasza świadomość jako konsumentów. Bardziej dbamy o zdrowie. Potrzebujemy wsparcia osoby, która wie, jak bilansować posiłki. Jakie perspektywy daje ten zawód?

Pierwszy zawód lub dodatkowe uprawnienia

Nie wiesz, na jakie wybrać się studia? Dietetyka przeżywa prawdziwe oblężenie. Spokojnie, dobry fachowiec zawsze znajdzie zatrudnienie. Dietetykę wybiera się jako kierunek po szkole średniej. Jest to wtedy pierwszy, wyuczony zawód. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uprawnienia tego typu uzyskać nieco później. Bywa, że zawód wyuczony nie jest dla nas satysfakcjonujący. Studia I i II stopnia znacznie ułatwiają wejście do zawodu bez względu na wiek. Niektórzy dietetycy przyznają, że impulsem do zmiany zawodu była dla nich alergia kogoś bliskiego, lub chęć pomocy osobom, mającym zaburzenia w odżywianiu.

Porady dietetyczne i diety personalizowane

Studia z dietetyki to idealny wstęp do pracy z ludźmi, dla których prawidłowe odżywianie stanowi problem. Nie potrafią wyliczać swojej kaloryczności i dopasować jej do codziennej aktywności fizycznej. Porady dietetyczne stały się modne. Polecają je kluby fitness i siłownie. Wielu specjalistów zajmuje się też objaśnianiem tajników konkretnej diety, np. wegetariańskiej. Rośnie także grono osób, które liczą na spersonalizowany jadłospis. Są na diecie eliminacyjnej, lub mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Dieta, układana dla konkretnej osoby jest najbardziej skuteczna.

Wsparcie w wielu instytucjach

Zastanawiasz się, jakie perspektywy dają studia dietetyczne? Możesz się nastawić na indywidualną pracę w poradni. Zwykle zaczyna się jako pracownik konkretnej przychodni. Dopiero po jakimś czasie, gdy dietetyk nieco wypracował swoje nazwisko, myśli o prywatnej praktyce. Zawód daje bardzo szerokie możliwości zarobkowania. Coraz więcej instytucji współpracuje z dietetykiem, lub zatrudnia go na stałe. Dotyczy do placówek typu szpital, sanatorium, więzienie, ale też szkoły, przedszkola, żłobki, agroturystyka, hotele. Specjalista układa diety pod kątem zbiorowego lub indywidualnego żywienia.

Podstawy zdrowej diety

Ważną częścią pracy dietetyka jest edukacja, dotyczącą podstaw żywienia. Właściwych nawyków warto uczyć już najmłodszych. Studia z dietetyki dają kompetencje do tego, aby opowiadać innym o piramidzie żywieniowej, czy też zagrożeniach, związanych z jedzeniem śmieciowym. To ważne, chociażby ze względu na rosnący odsetek osób, borykających się z otyłością. W jaki sposób edukować? Najlepiej zaciekawić tematem tak, aby słuchacze mieli ochotę wiedzieć więcej. Przy poradach dietetycznych ważne jest też empatyczne podejście do ludzi.

Moda na dietetykę z pewnością nie przeminie. Ostatnie lata pokazują, że ten kierunek świetnie rokuje na rynku pracy.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *