Jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, nie musisz prowadzić oddzielnych rachunków bankowych. Możesz korzystać z tego samego konta do robienia przelewów prywatnych jak i firmowych. Ale czy jest to wygodne i bezpieczne? Odpowiedź brzmi – zdecydowanie nie! Dlaczego warto założyć oddzielne konto firmowe dla przychodów i wydatków w swojej działalności?

Po 1. Oddzielne konto firmowe daje jasny obraz Twoich finansów

Posiadanie oddzielnego biznesowego konta rozliczeniowego pozwala na dokładną ocenę Twoich finansów. Dzięki bankowości internetowej na każdym kroku znasz wszystkie koszty i przychody. Możesz ocenić, kiedy Twoje strategie biznesowe działają, a kiedy nadszedł czas, aby je zmienić.

Po 2. Oddzielne konto firmowe ułatwia płacenie podatków

Posiadając konto firmowe, możesz łatwo i dokładnie rozliczać swoje podatki. Wiele banków umożliwia również gotowe szablony przelewów do ZUS i US, w związku z czym nie musisz za każdym razem wypełniać formularza.

Po 3. Konto firmowe zwiększa wiarygodność

Twoi kontrahenci z pewnością zwrócą uwagę na nadawcę przelewu. Brand w nazwie nadawcy przelewu, zwiększa jego wiarygodność. Wysyłanie środków z prywatnego konta nie wygląda zbyt korzystnie. Jeśli zatem chcesz, aby Twoja firma wyglądała legalnie i wiarygodnie, załóż konto rozliczeniowe firmy.

Po 4. Oddzielne konto bankowe tworzy historię kredytową

Prowadząc działalność możesz ubiegać się o kredyt na firmę. Posiadanie oddzielnych kont daje duże możliwości. Możesz np. korzystać z różnych kart kredytowych i innych produktów bankowych.

Podsumowanie: Jak widać, istnieje wiele korzyści z posiadania oddzielnych kont bankowych w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Wiele osób z pozornej wygody, wybiera rozwiązanie, którym jest jedno konto bankowe zarówno dla prywatnych jak i firmowych wydatków. Najczęściej jednak szybko decydują się na otwarcie osobnego rachunku aby w wygodny sposób kontrolować swoje wydatki.

Jeśli nie wiesz jakie konto bankowe wybrać, sprawdź poniższy artykuł: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,konto-osobiste-5-rzeczy-na-ktore-musisz-zwrocic-uwage-przy-wyborze,wia5-3266-49488.html

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *