Kurzajki to bardzo nieprzyjemny temat. Są to tak naprawdę brodawki, które pojawiają się na skutek zarażania wirusem brodawczaka ludzkiego. Przypadłość ta jest dość drażniąca i powoduje dyskomfort. Kurzajki najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach, jednak mogą wystąpić też na innych częściach ciała.

Jak wygląda kurzajka? Gdzie można się nią zarazić?

Kurzajka to niewielka narośl skórna. Jest grudkowata, czasem pojawiają się na niej czarne plamki (dotyczy głównie kurzajek na stopach). Kolor takiej brodawki z reguły jest brązowy, cielisty bądź szary. Najczęściej kurzajki mają po kilka milimetrów wielkości, jednak zdarzają się takie, które osiągają nawet 2 cm.

Jak każdą dolegliwością spowodowaną wirusem, można się nią zarazić przez styczność już z osobą chorą bądź przedmiotem, który dotykała. Najczęstszym miejscem zarażenia są w tym wypadku miejsca wspólnego użytku, takie jak baseny siłownie czy sauny.

Jak leczyć kurzajki?

Ludzie często próbują leczyć kurzajki domowymi sposobami. Najczęściej używane są do tego różnorodne rośliny. Z rozciętej łodygi glistnika czy mniszka lekarskiego wyciska się sok, który bezpośrednio stosowany jest na zmianę skórną. Z kolei czosnek się rozgniata, przykłada do kurzajki i zakleja plastrem.

Można też wykorzystać olejek z drzewa herbacianego i smarować nim zmianę kilka razy na dzień bądź roztwór soli i wody, w którym przez pół godziny moczymy miejsce, w którym brodawka się pojawiła. Jednak nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających skuteczność tych metod.

Lepiej postawić na medycynę

Na szczęście koncerny medyczne nie wierzą w cuda, dzięki czemu powstało wiele preparatów, które skutecznie zwalczają kurzajki. Środki przeciw kurzajkom nie są skomplikowane w stosowaniu. Praktycznie wszystkie stosowane są bezpośrednio na zmianę skórną. Leki OTC na kurzajki (dostępne bez recepty) zawierają w swoim składzie kwas mlekowy i salicylowy, które wysuszą brodawkę. Po całkowitym wysuszeniu brodawka powinna odpaść. Można tutaj wyróżnić preparat na brodawki Brodacid sprzedawany postaci płynu, który należy nanieść na brodawkę. Efekt można zobaczyć bardzo szybko.

 

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *